Sanayii, Mimarlık, Maket , 3D Tarama, Eğitim...

Neden 3 boyutlu tarama ve
tersine mühendislik?

3D Tarama Hizmeti

Tersine mühendislik uygulamaları veya hobi, konusunda uzman ekibimiz istediğiniz her türlü nesneyi tarayarak bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlar.
Uzmanlarımız, taranacak parçaya en uygun teknolojiyi kullanan tarayıcılardan yararlanır. İşlem tamamlandıktan sonra, ürünün datasını evrensel 3D dosya formatlarında (.stl, .obj, .ply) alabilirsiniz.

3D Tarama Nedir?

3 boyutlu tarama fiziksel bir objenin 3 boyutlu dijital modelinin bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Bu sayede nesneyi analiz edebilir boyutları hakkında veriler elde edebilirsiniz.
3D tarama sonrasında oluşturulan poligon mesh verileri STL, OBJ, PLY, WRL, AOP, ASCII, PTX, E57, XYZRGB gibi formatlarda kaydedip bir sonraki aşama olan tersine mühendislik çalışmalarınıza başlayabilir ya da 3 boyutlu baskısını alabilirsiniz.

3 Boyutlu Tarama Uygulamaları Nelerdir?

Hızlı prototipleme
Tersine mühendislik
Ürün geliştirme
Boyutsal kalite kontrol
Ölçüm
Proses kontrol
STL veriden hızlı CNC program çıkarılması gibi işlemler için kullanılır.

3D Taramanı Faydaları Nelerdir?

Estetik cerrahi alanında operasyon yapılacak bölge 3 boyutla tarayıcı ile tarandıktan sonra bilgisayar ortamında operasyon öncesi tasarım yapılabiliyor. Burun estetiği örneğinde; hastanın tüm yüzü 3D tarayıcı ile tarandıktan sonra bilgisayar ortamında doktor ve hasta birlikte yeni burun tasarımına karar verip operasyonu gerçekleştirebiliyor.

3D Tarama Örnekleri

Tersine Mühendislik Hizmeti

Tersine Mühendislik Nedir?

Önceden üretilmiş ancak CAD çizimi bulunmayan nesnelerin 3D tarama yöntemi ile tarandıktan sonra Reverse Engineering programları ile ölçülebilir yeniden tasarlanabilir CAD çizimlerine dönüştürülmesine tersine mühendislik denir.

Ürünün yeniden tasarlanması ve geliştirilmesi
Fiziksel olarak ölçü alınamayacak parçaların CAD modeli üzerinden ölçümlenmesi
Parametrik model oluşturma
Data arşivi oluşturma
CNC ya da kalıp üretimlerinin CAD ile karşılaştırılarak kalite kontrolünün yapılması

Tersine Mühendisliğe Neden İhtiyaç Duyulur?

Kumpas, mikrometre gibi klasik ölçü aletleri ile ölçülerinin alınması mümkün olmayan parçaların CAD ortamında yeniden modellenmesi gerektiğinde Tersine Mühendislige ihtiyaç duyulur. 3 boyutlu tarayıcılar yardımıyla model CAD ortamına aktarılır. Böylece parça geometrik olsun veya olmasın oldukça yüksek hassasiyete sahip CAD modelleri elde edilebilir. Ayrıca modelleme süresi bir hayli kısaltılabilirken modelleme esnasındaki hatalar da en aza indirgemiş olunur.

Tersine Mühendislik Örnekleri