Sanayii, Mimarlık, Maket , 3D Tarama, Eğitim...

3 boyutlu yazıcılarla eğitimin şekli değişiyor!

Eğitim

Geleceğimizin mimarı olacak bugünün çocukları Hayal Et-Keşfet-Tasarla-Üret misyonundan yola çıkarak 3D yazıcılarla geleceğimizi dönüştürmeye çoktan başladı. Bir çok ortaokul, lise, kolej ve üniversite 3 boyutlu yazıcılar ve 3D tarayıcılarla harika projeler üretiyor.

3D yazıcılar öğrencilerin düşünme biçimlerini değiştiriyor.

3 boyutlu yazıcılar öğrencilerin yaratıcılıklarını, eleştirel düşünebilme yeteneklerini, beceri ve tasarım kabiliyetlerini geliştirerek özgün projeler üretmelerine, akıllarındaki tasarımları gerçek fiziksel bir objeye dönüştürmelerini sağlıyor.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih gibi tüm derslere uygulanabilir

Öğrencilerin deneyimleyerek ve oyunlaştırarak öğrenmesini sağlayan 3D yazıcı teknolojileri kalp, akciğer, beyin gibi organ model maketlerinin üretilminde, Newton’un beşiği gibi fizik anlatımlarında konunun mantığını hızlı kavratmak amacıyla kullanılmaktadır.

Zortrax - Çocuklar için Photon Robotu

Eğitim Referansları

Eğitim Alanında 3D Yazıcı Kullanım Örnekleri

Samsun Göl Ortaokulu
Uğur Akdin

Bir köy okulu olan Samsun Göl Ortaokulunda öğrencileriyle birlikte harika işler çıkartan Uğur Akdin “Öğrencilerimize www.tinkercad.com sitesi üzerinden kendi tasarımlarını nasıl yapacaklarını ve 3D yazıcının çalışma prensibini aktardıktan sonra bilim fuarı için çalışmalara başladık. Kendi tasarımımız olan ürünler ile internette çeşitli sitelerden indirip modifiye ettiğimiz ürünlerin çıktısını aldık. Fen dersimizde kullanmak üzere bir takım ders materyallerinin çıktısını aldık. Bunların yanı sıra 3 boyutlu yazıcıdan araba gövdesi, şasesi, tekerleği parçalarının çıktılarını alarak monte ettik ve arduino ile kodlamasını gerçekleştirerek kendi ürünümüz olan bir robotik araba ürettik.” diyerek eğitimde 3D yazıcı kullanımının öğrencilerinin ufkunu açtığını belirtti.

Open Toys Oyuncak Seti
Samuel Bernier’s

Samuel Bennier 3D yazıcı ile üretmiş olduğu farklı parçaları, sebze ve meyvelere takarak uçak, araba, helikopter gibi farklı oyuncakların elde edilmesini sağlayan çocukların hayal gücüne hitap eden yeni nesil eğlenceli bir oyuncak geliştirdi.

Özel Florya Koleji
Filiz Pelen

“Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Özel Florya Koleji Türkiye’de 3 boyutlu yazıcı teknolojisini eğitim sistemine dahil eden, ilk birkaç okuldan birisidir. Böylece öğrencilerimizin geleceğin teknolojisine bugünden hazırlanmaya başlamalarını ve tüketen değil üreten bireyler haline gelmelerini sağladık. Öğrencilerimize 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle eğitimin içinde hayalini kurduğu her şeyi üretme ve geliştirme imkanı tanıdık.” Florya Koleji 3 boyutlu yazıcı eğitiminde öğrencilerin; Hayal gücünü etkin olarak kullanmasını Soyut fikirleri somut hale dönüştürmesini Yaratıcılık kazanmasını Sayısal yetenekleri ve 3 boyutlu düşünme becerilerini arttırmalarını Fizik, kimya, coğrafya, görsel sanatlar, bilgisayar, matematik, geometri, hatta müzik gibi derslerde projeler ortaya çıkartmalarını sağlıyor.

Çocuk gelişiminde 3D Baskı
Tak-Oyna-Öğren

Clickaloo

Puzzle gibi birbirine geçen farklı oyuncak modullerinin 3D tasarımlarını ücretsiz olarak sunan Clickaloo sayesinde beğendiğiniz oyuncak tasarımlarını indirerek kendi 3D yazıcınız ile üretip farklı tipte yaratıcı ve geliştirici oyuncaklar yaratabilirsiniz.