Sanayii, Mimarlık, Maket , 3D Tarama, Eğitim...

Kişiye özelleştirilmiş medikal uygulamalarla
sağlık alanında devrim!

Sağlık

3 boyutlu yazıcılar sağlık alanında kişiye özel protez üretimi, estetik cerrahi gibi çok farklı uygulamalarda inanılmaz hızlı ve etkin çözümler sunmaktadır.

3D teknolojileri ile artık kişi için özelleştirilmiş protezler mümkün

Klasik protezlerin kişiye özelleştirilmesi hem uzun zaman alır hem de maliyetli bir işlemdir. Kişilerin el ve ayak tasarımlarının 3D tarayıcı ile tarandıktan sonra bilgisayar ortamında özelleştirilmiş protez tasarımının ardından 3 boyutlu yazıcı ile üretilmesi suretiyle protez yapımında kullanılmaktadır.

Doktorlar, Cerrahi Planlama ile ameliyatı daha risksiz ve az zamanda bitiriyorlar

İnsan anatomisi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için 3D tarama ya da MR(emar)-tomografi görüntülerinden elde edilen 3 boyutlu modellerin 3D yazıcıdan üretilmesi ile doktorlar ameliyat öncesi planlamalarını kolaylıkla yapabiliyor.

Estetik operasyonunu şansa bırakmayın

Estetik cerrahi alanında operasyon yapılacak bölge 3 boyutla tarayıcı ile tarandıktan sonra bilgisayar ortamında operasyon öncesi tasarım yapılabiliyor. Burun estetiği örneğinde; hastanın tüm yüzü 3D tarayıcı ile tarandıktan sonra bilgisayar ortamında doktor ve hasta birlikte yeni burun tasarımına karar verip operasyonu gerçekleştirebiliyor.

Alex Berry’s - Cerrahi Dikiş Cihazı

Formlabs SLA 3D yazıcı ile hassas ve fonksiyonel prototipler elde edebilirsiniz. Alex Berry's tam fonksiyonlu çalışabilen prototip aşamalarının detayları için videoyu izleyin.

Sağlık Referansları

Sağlık Alanında 3D Yazıcı Kullanım Örnekleri

Tıbbi Eğitim amaçlı 3D Baskı
Sonomed Dr.Nevit Dilmen

Yukarıdaki ilk iki görsel kranyumda (kafada) deformasyon olan hastanın 3D modelidir. Dr.Nevit Dilmen “Eskiden öğrenciler mezarlıklardan kafatası bulmaya çalışırlardı. Artık her öğrenci için istenilen hastalığa sahip veya sağlıklı bir kafatası eğitim amaçlı 3D yazıcı ile kolayca üretilebiliyor.” dedi.

Üçüncü görsel inen aorta ve onun dallarına ait bir modeldir. Bu hastada aterosklerotik değişiklikler mevcuttur. Modelin iç yüzeyini parmak ile yokladığınızda damar sertliğinin oluşturduğu pürüzleri hissedebilirsiniz. Bu tarz modeller eğitim amaçlı kullanılırken hastalıkların niteliğinin kolayca anlaşılmasını sağlıyor.

Son görsel ise orta kulak denge organlarına ait bir 3 boyutlu baskıdır. Kulak burun boğaz uzmanları hasta ile iletişimde kullanmaktadır. Dalız, salyangoz ve yarım daire kanallarından oluşmaktadır.

3D Yazıcı ile Kişiye Özel Protez
Lyman Connor

2013’te ölümle sonuçlanmayan bir bisiklet kazası, hastane asansöründe Lyman’a protez yapımını tekrar düşünmek için ilham kaynağı oldu.

Halihazırda piyasada satışı yapılan maliyeti oldukça yüksek protezlerin yerine kişiye özelleştirilebilir bir biyonik el tasarladı.
Dört üç boyutlu yazıcıdan oluşan küçük bir tesis kullanan Lyman, Formlabs Form 2 3D yazıcıları ile ilk üretim protezini 2016 yılının sonunda tamamladı.

Doğmamış Bebeğinize dokunun

Her anne için hayatının en önemli olaylarından bir tanesi kesinlikle doğumdur. Fakat görme engelli olup doğan çocuğunuzu hiç göremeyeceğinizi düşünürseniz eğer, doğum daha farklı bir anlam kazanıyor.
Tatiana Guerra, 17 yaşında görme yeteneğini kaybetmiş. Şu an ise 30 yaşında ve 20 haftalık hamile.

Doğmamış çocuğunun görünüşünü çok merak eden Guerra’nın yapabileceği hiçbir şey yok. Fakat doktoru, Guerra’ya hoş bir sürpriz hazırlamış.
Yapılan çalışmada, ultrason görüntüleri kullanılarak çocuğun 3D yazıcı ile baskısı alınmış.
Guerra, böylece bebeğinin yüz hatlarına dokunabilme doğmadan bebeğini hissedebilme imkanına sahip oldu.

Formlabs Form 2

Yüksek hassasiyette, pürüzsüz yüzeyli fonksiyonel 3D baskı