Sanayii, Mimarlık, Maket , 3D Tarama, Eğitim...

Endüstriyel Tasarımlarınıza hayat verin!

Sanat - Tasarım

Endüstriyel tasarım, heykel, moda, seramik, tekstil gibi tasarım ve sanatın bir çok dalında 3D yazıcıları kullanarak,
tasarımlarınızı daha yaratıcı daha özgür kılabilirsiniz.

Hayallerinizdeki tasarımı saatler içinde üretebilirsiniz.

3D yazıcı teknolojileri ile aklınızdakileri saatler içinde gerçeğe dönüştürürken, 3D tarayıcı teknolojileri ile klasik araçlar gibi tasarımına ulaşımın olmadığı nesnelerin restorasyonu ve korunması için 3 boyutlu modellerinizi dakikalar içerisinde elde edebilirsiniz.

Detaya inin

Tasarımlarınızın en ince detaylarını 3 boyutlu yazıcı ile hayata geçirirken, geometrik olmayan CAD modelinin oluşturulması zor olan nesneleri 3D tarayıcı ile saniyeler içinde bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Bağımsızlığınızı ilan edin

Tasarımcıların en çok dikkat ettiği konulardan birisi yaptıkları tasarımların gizliliğidir. Dışarıdan prototip modeli almak istediğinizde tasarımınızın 3.kişilerce kopyalanmayacağının garantisini elde edemezsiniz. Evinizi, işyerinizi küçük bir üretim atölyesi haline getirerek bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

TV’de izlediğiniz reklamlarda dahi 3D yazıcı kullanıldığını
biliyor muydunuz?

Kaan Buğra Hanoğlu - 3D Yazıcı Kullanıcı Deneyimi

Türkiye’de 3D yazıcı teknolojisini ilk kullanan kişilerden biri olan Kağan Buğra Hanoğlu, 3D yazıcıları reklam sektöründe ve kişisel çalışmalarında kullanıyor. Model yapımcısı ve aynı zamanda özel efekt uzmanı olan Hanoğlu, 3D yazıcı ile ürettiği ürünleri birleştirerek ve ardıl işlemler uygulayarak harika işler çıkartmaktadır.

Sanat ve Tasarım Referansları

Sanat - Tasarım 3D Yazıcı Kullanım Örnekleri

Soğuk Döküm ve Bronz Döküm
Uygulamaları / Heykel

Tayfun Öner

Tayfun Öner ZBrushta çizdiği tasarımları Formlabs 3D yazıcı ile Standart reçine kullanarak ürettikten sonra silikon kalıplarını çıkartıyor. Bu kalıplara döküm yapıyor ve çıkan ürünleri boyayarak son ürüne ulaşıyor. Bazı çalışmalarında ise silikon kalıplara balmumu döküyor, balmumu ile yeniden alçı kalıp alıyor ve fırınlıyor. Daha sonra alçıda boşalttığı hacme bronz dökerek bronz heykeller elde ediyor.

3D üretim ile Altın Kaplamalı
Yapraklar / Moda

Mia Vilardo ve Riccardo

Milano merkezli moda tasarımcıları Mia ve Riccardo sonbahar/kış kreasyonları için tasarladıkları yaprak desenlerini Formlabs 3D yazıcıda ürettikten sonra üzerine altın ve krom kaplama yaparak koleksiyonlarını sergilediler.

Küçük Mutfak Aletleri Prototip Çalışması
Korkmaz Mutfak

Korkmaz mutfak ürün tasarımlarında seri üretime geçmeden önce prototiplerini 3D yazıcıda 3bFab PLA filament ile üreterek fonksiyonel ve ergonomik testler yapmaktadır.

Kameralar için Aparat Prototipleri
/ Endüstri Ürünleri Tasarımı

Nixa - Teknoloji

Go Pro, Sony Action Cam ve Gimble gibi özel kameralar için özelleştirilmiş aparatların prototipleri Zortrax 3D yazıcı ile üretilmiştir.

Chase Me / Stop Motion Animasyon
Gilles-Alexandre Deschaud

Fransız dijital sanatçı Gilles-Alexandre Deschaud bu Stop Motion animasyonu tam 2 yılda tamamladı. Kısa film olarak çekilen Chase Me için Formlabs SLA 3D yazıcı ile 2,500 parça üretildi.
chasemefilm.com

Stranger Things Demogorgon
Yaratığı / Görsel Efekt (VFX)

Aaron Sims

Milano merkezli moda tasarımcıları Mia ve Riccardo sonbahar/kış kreasyonları için tasarladıkları yaprak desenlerini Formlabs 3D yazıcı ile ürettikten sonra üzerine altın ve krom kaplama yaparak koleksiyonlarını sergilediler.

Formlabs Standart Reçine

Uygulama Alanları

  • Heykel ve figür modeller
  • Şeffaflık ve saydamlık gerektiren uygulamalar
  • Isıl şekillendirme gerektiren parçalar
  • Endüstriyel prototipler

“Nam-ı Diğer"
Tan Mavitan Sanat Sergisi

Heykeltıraş Tan Mavitan’ın üç boyutlu yazıcı ile hayata geçirdiği eserlerden oluşan “Nam-ı Diğer – As Known As” isimli kişisel sergisi 2016 yılında İstanbul Nuruosmaniye ARMAGGAN Art & Design Gallery’de sergilendi. Sergide üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş parçaların farklı oranlarda 20’ye yakın eser bulunuyor. Tan Mavitan “Ortaya koyduğunuz tasarımları elle tutulur, gözle görülür, etrafında dönülür objeler haline getirmenize yardımcı olan üç boyutlu yazıcılar, sanat üretimi alanında önemli bir potansiyele sahip.” dedi.

Hediyelik Eşya Üretimi
Selim Hediyelik Salih Çetin

Tasarım hediyelik eşya üretimi yapan Selim Hediyelik ürün Tasarımcısı Salih Çetin ürünlerini daha hızlı, daha kolay, daha özgün şekilde üretmek için 3 boyutlu baskıya yöneldiklerini söylüyor. Tüm bunların maliyetleri düşürmek adına önemli fayda sağladığına da dikkat çeken Çetin, “İşlerimizi 3 boyutlu baskıyla yaptığımızda süreç çok kısaldı. Artık istediğimiz ebatlarda, istediğimiz özgünlükte ürünleri kolayca tasarlayıp  Zortrax M300 ile bastırarak üretime hazır hale getirebiliyoruz” diyor.